Досега все още не е установено къде точно е прародината на българите. Както и темата за произхода им е все още не напълно изяснена. Има много предположения по тези въпроси, но малко от тях са верни донякъде. Другите са твърде невероятни и недоказани.
Основните предположения за прародината на българите са: че идват от Западен Сибир, Монголия, планината Алтай или от Памир в днешен северен Афганистан. От всички тях най-голяма подкрепа намират последните две. Другите са почти изключени, тъй като е невъзможно прабългарите да идват от Западен Сибир. Това означава, че прабългарите са по произход угро-фински народ. Тази теория не дава почти никакви доказателства и затова не е широко приета.
За Монголия имам малко повече доказателства, но и те не достигат. От Монголия по-скоро произлизат хуните, които в своя произход нямат нищо общо с прабългарите. Всъщност прабългарите и хуните се срещат в Източна Европа чак през IV-V век като изграждат силен племенен съюз, но това не означава, че те имат общ произход. Основното различие между тези два народа е, че хуните са с монголоиден произход, докато прабългарите били с почти чисти европеидни черти.
Остава теорията за Алтай. При това положение, ако действително прабългарите идват от Алтай, значи са по произход тюрки. Тази теза има широка популярност в България през втората половина на XX век. От една страна тя има действително много доказателства. Има и доказателства, че прабългарите са говорили тюркски език, което веднага накланя везните към теорията за Алтай. Има и други, като предмети на прабългари, близки до тези на тюрките и т. н. Тази теза все още е доста популярна, но напоследък все повече сила набира тази за планината Памир.
Тя сочи, че прабългарите не са тюрки, а ираноезичен скитски народ. Тезата за Памир има също толкова подръжници. Ако тя се окаже вярна, това означава, че прабългарите идват от древната цивилизация Балхара, намираща се в този регион. Тя датира от около 2000 година преди новата ера и е унищожена от Персийската империя в средата на VI век преди новата ера. След падането на Персия, териториите на Балхара са включени в империята на Александър Велики, а след неговата смърт се отделя Гръко-Бактрийското царство. Гърците са наричали Балхара с названието Бактрия. Това царство се явява като пряк наследник на древната Балхара и съществува до III век след христа, когато пада под ударите на номадски племена от север. По това време в района на Кавказ се появяват и прабългарите, които създават свой племенен съюз заедно с местните алани, сармати и по-късно с хуните. Затова когато пада Гръко-Бактрийското царство, повечето българи се преселват на запад за да пренесат държавата си и да намерят по-добри земи за живеене. Има и други по-малки преселения на прабългари в Индия, в Армения и между Каспийско и Аралско море.